Leczenie wad wzroku. Cz III

/

Korekcja laserowa to kolejna metoda leczenia wad wzroku. W tym przypadku stosuje się laser excimetowy w celu zmiany krzywizny powierzchni oka, czyli inaczej mówiąc modelowanie rogówki.

Przy krótkowzroczności w ten sposób spłaszcza się rogówkę w centrum, natomiast przy nadwzroczności laser doprowadza do jej uwypuklenia. Laser działa na zasadzie wytworzenia zimnej wiązki promieniowania ultrafioletowego, która powoduje przerwanie połączenia pomiędzy tkankami i tym samym do usunięcia warstwy rogówki o grubości cieńszej od ludzkiego włosa. W ten sposób rogówka ulega zmianie i promienie światła w ku zostają skupione prawidłowo w siatkówce oka, a tym samym następuje poprawa widzenia.

Obecnie w medycynie okulistycznej jest kilka metod korekcji laserowej wzroku i są to m.in. Femtolasik, EPI-Lasik, Lasik, SBK-lasik, Lasek/PRK. Dzieki tym metodom można skorygować większość wad wzroku, w tym krótkowzroczność do – 10 dioptrii, astygmatyzm od -5, dalekowzroczność do +6, lub też różnego typu połączenia tych wad. Metoda Lasik jest to zabieg dwuetapowy, czyli w pierwszej kolejności używa się specjalnego noża tnącego, zwanego mikrokeratomem. Tym narzędziem otwiera się płatek rogówki, później modeluje się kształt rogówki i tym samym zmienia się jej moc optyczna, a po tym płatek rogówki jest na powrót zamykany. Ten zabieg jest krótkotrwały, bezbolesny i daje szybki efekt w postaci poprawy widzenia.

Przy metodzie Femtolasik również zabieg przebiega w kilku etapach, ale różnica polega na tym, że płatek rogówki otworzony jest przy pomocy wiązki lasera femtosekundowego. Poprzez użycie lasera cięcie płatka rogówki jest bardzo precyzyjne i daje pewność prawidłowego przebiegu tego etapu. Zabieg ten jest bardzo bezpieczny dla pacjenta, nie odczuwa się później mocno bóli pooperacyjnych a rany goja się dużo szybciej. Metoda SBK-Lasik jest jedna z najnowocześniejszych metod obecnie stosowanych. Specjalny nóż tnący, czyli mikrokeratom nadcina niezwykle cieniuteńki płatek rogówki co później daje możliwość szybkiego gojenia się rany i rekonwalescencję, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Płatek rogówki przy tej metodzie jest odseparowany w czasie około 3 sekund, więc przekłada się to na krótszy czas zabiegu i komfort dla pacjenta szybkiego powrotu do zdrowia.

metody leczenia laserowego wzroku Przy Lasek/PRK lekarze są ostrożniejsi i stosują go tylko w przypadku zbyt cienkiej rogówce lub bardzo głębokim osadzeniem oczodołu. Po tym zabiegu pacjent ma założone opatrunkowe soczewki kontaktowe na okres 5 do 7 dni i może być odczuwany światłowstręt, łzawienie lub pieczenie. Czas rekonwalescencji jest także dłuższy i możliwe jest że odczuwane bóle po operacji będą mocniejsze. Metoda EPI-Lasik stosowana jest w przypadku bardzo cienkiej rogówki i podczas zabiegu mikrokeratom nacina bardzo cienki i delikatny odcinek rogówki. Ta metoda jest bardzo bezpieczna i pacjent szybko przechodzi rekonwalescencję.