Nowoczesne metody eliminacji wad wzroku

/

W rozwijaniu się różnego rodzaju wad wzroku duże znaczenie ma kwestia genetyczna, ponieważ skłonność do nich zwykle dziedziczymy po rodzicach. W równej mierze jednak to nasze działania powodują, że wady wzroku się rozwijają.

Współczesna medycyna na szczęście daje nam cały szereg doskonałych możliwości w kwestii usuwania krótkowzroczności, nadwzroczności, a także schorzenia jakie nazywamy astygmatyzmem. Tego typu problemy związane są zawsze z odkształceniami gałki ocznej, która w prawidłowej postaci jest niemal idealnie kulista. Jej wydłużenie się lub skrócenie skutkuje problemami z oglądaniem obiektów blisko lub daleko, stają się one rozmyte, a czasami ten problem występuje zawsze, niezależnie od dystansu. Oko – perfekcjonista w naszym ciele Nasze oko jest zbudowane z wielu struktur.

Pierwszą z tych, do których dociera światło, jest rogówka, czyli składająca się z pięciu warstw przezroczysta substancja powodująca załamywanie się światła, ale pozwalająca zobaczyć bez problemu wszystko to, co znajduje się pod nią. A pod nią widać tęczówkę i źrenicę. Za odpowiednie skupianie światła odpowiada elastyczna soczewka, która sprawia, że światło jest skupiane na siatkówce w taki sposób, by ostre były przedmioty w wybranej przez nas odległości. Jest to tak zwana akomodacji. Przyległa do soczewki tęczówka jest bardzo wrażliwa na światło i reaguje na jego ilość bezpośrednio dostarczanego do niej poprzez kurczenie się i rozszerzanie. Obserwujemy to poprzez zmianę wielkości źrenicy, co wpływa na ilość światła trafiającego na siatkówkę na dnie oka.

soczewka cylindryczna To od siatkówki doczepiony jest nerw wzrokowy, który przekazuje impulsy elektryczne odpowiedzialne za informowanie mózgu, co faktycznie widzimy. Interpretacja należy oczywiście do mózgu. Typowe wady wzroku Kiedy światło jest skupiane w tym mechanizmie w nieodpowiednim miejscu, widzimy niewyraźnie i mówimy o wadach wzroku. Dalekowidz źle widzi obiekty blisko niego i potrzebuje soczewek skupiających (+). Krótkowidz z kolei źle widzi przedmioty odległe, bo obraz jest za szybko tworzony i do siatkówki dociera jako rozproszony. Dla niego są szkła (-). Jeśli powstają jeszcze inne zniekształcenia rogówki, światło może się różnie załamywać w różnych płaszczyznach i mówimy wtedy o astygmatyzmie. Innymi słowy, kula, jaką jest gałka oczna, może nie tylko być trochę spłaszczona na jednej z osi, niczym nasza planeta, ale także być rozciągnięta niczym piłka do rugby i mieć różne krzywizny.

Do korekcji astygmatyzmu wykorzystywać należy tak zwane soczewki cylindryczne. Opis pracy takiej soczewki jest bardziej skomplikowany i lepiej jest go zostawić specjalistom. Jeśli astygmatyzm występuje w połączeniu z jedną lub obiema z pozostałych wad, zazwyczaj wykonuje się specjalne stapianie ze sobą soczewki zwykłej i cylindrycznej, co pozwala na pełne uzyskanie odpowiedniej korekcji za pomocą jednego szkła. Jest to wygodne i też w zasadzie naturalne, ponieważ stanowi to po prostu odwrotne odkształcenie w stosunku do tego, co pojawiło się na rogówce.