Metody leczenia wad wzroku. Cz II

/

Soczewki mineralne to soczewki okularowe wykonane ze specjalnego rodzaju szkła. Do ich zalet zaliczyć można większą odporność na zarysowania oraz zadrapania, na niekorzyść dla nich jest ich większy ciężar, zwłaszcza dla dużych mocy, należy też zwrócić uwagę na możliwość skaleczenia się w przypadku ich rozbicia, co jest bardzo istotne w przypadku dzieci.

 Dla dzieci lepiej wybrać soczewki organiczne, które są wykonane z tworzywa sztucznego. Są one bezpieczniejsze i lżejsze, ale bardziej narażone na zarysowania. Wyróżniamy okulary jedno, dwu i wieloogniskowe. Jednoogniskowe okulary mają zastosowanie przy korekcji dali lub bliży, stosuje się to szkła wyrównujące presbiopię, czyli do czytania. Linia podziału która oddziela górę szkła od dołu(gdzie górna część służy do patrzenia w dal a dolna do czytania) jest stosowana w szkłach dwuogniskowych. Do ich wad możemy zaliczyć niezbędność przystosowania się stopniowego zwłaszcza przy zejściu po schodach, kiedy osoba ma skierowany wzrok na dół szkła, którego soczewka jest silniejsza, ponieważ jest przeznaczona do czytania.

Osoby, które lubią dużo czytać, powinny zaopatrzyć się w drugą parę szkieł przeznaczona do bliży, ponieważ używanie wyżej wymienionych szkieł przy czytaniu może powodować u nich dyskomfort. Soczewki progresywne dają skutek wyraźnego widzenia na różne odległości i przejście miedzy nimi jest płynne, co skutkuje wrażeniem naturalnego widzenia. W tego rodzajach szkieł również wymagane jest dostosowanie się do patrzenia przez nie i jest to sprawa dość odrębna dla każdej osoby. Do pracy z monitorami komputerów należy zastosować również powlokę antyrefleksyjną. Powoduje ona zmniejszenie ilości światła odbitego od soczewki , co przyczynia się do mniejszego zmęczenia oczu, przez redukcję odblasków. Powłoka ta jest również używana w szkłach dla kierowców, ponieważ powoduje ona zmniejszenie efektu odblasku wokół źródła światła, szczególnie od świateł samochodów jadących z naprzeciwka.

soczewki kontaktowe Czasami jedyną formą korekcji wad wzroku mogą być soczewki kontaktowe, które są dość popularne wśród osób młodych. Bez przeszkód można je stosować na zmianę ze szkłami okularowymi, można je zakładać w sytuacjach w których okulary nie zdają egzaminu. Podsumowując możemy stwierdzić, ze do ich zalet należą: Bezpieczeństwo, komfort używania, zwłaszcza dla ludzi pełnych energii, uprawiających sport. Zapewniają też większe pole widzenia i eliminują zniekształcenia obwodowe. Wielkość obrazu jest naturalna, co jest bardzo istotne przy dużych wadach minusowych, gdzie obraz widziany przez okulary jest zmniejszony. Dużą zaletą jest fakt, że przy przemieszczaniu się z pomieszczeń o różnych temperaturach, lub przy piciu gorących napoi soczewki nie parują, jak to się dzieje z okularami.