Leczenie wad wzroku. Cz I.

/

Jedną z metod leczenia wad wzroku jest jego korekcja poprzez noszenie szkieł okularowych lub też soczewek kontaktowych. Zastosowanie tego typu metod jest nieodzowne przy każdej stwierdzonej przez lekarza specjalistę wadzie, ponieważ wada nie leczona może stopniowo się pogłębiać coraz mocniej.

Wady wzroku korygowane za pomocą szkieł okularowych, są wstępnie zawsze diagnozowane przez lekarza, aby określić wielkość wady co pozwoli dobrać najlepsze szkła. Jeśli stwierdzona jest nadwzroczność u dzieci lub młodzieży w przedziale od +1 do +2,5, to zazwyczaj nie jest tu wymagana stała korekcja ze względu na dużą akomodację oka w tym wieku. W przypadku gdy stwierdzona wada przekracza już +2,5, to lekarz bardzo często decyduje o konieczności noszenia okularów i przepisuje odpowiednia szkła do widzenia z bliży.

Nieco inaczej wygląda sprawa przy krótkowzroczności i tutaj korekcję wzroku ustala się indywidualnie po rozpoznaniu cech anatomicznych oka. W tym przypadku dobór szkieł zależy od zaburzeń widzenia i ostrości wzroku stwierdzonej u pacjenta. Lekarze zakładają, że dziecko lub nastolatek w trakcie badania powinien widzieć minimalnie około 80% optotypów. Jeśli pacjent ma słabszą ostrość wzroku powoduje to nadmierne mrużenie oczu, co prowadzi nieuchronnie do pogłębienia się wady, jeśli nie będzie odpowiednio korygowana. Dzieci mające wadę krótkowzroczności najczęściej mają zalecane okulary ze szkłami z korekcją na plusie do odrabiania lekcji, pracy przy komputerze lub czytania, co wymusza naturalne ćwiczenie oczu, a tym samym zmniejsza pogłębianie się wady krótkowzroczności.

badanie wzroku dorosłych osób Dorośli którzy nie mieli stwierdzonej wcześniej wady wzroku, bardzo często po 40 roku życia zaczynają dostrzegać niepokojące zmiany w widzeniu i ostrości obrazu. Jeśli natomiast wcześniej była stwierdzona nadwzroczność, to lekarze często w tym przypadku zalecają szkła do widzenia w dali i bliży. Przy krótkowzroczności pacjenci noszą szkła do widzenia w dali, jednak w związku z wiekiem może wystąpić zwrot w kierunku pomniejszania się wady (z wiekiem naturalnie zaczynają się problemy z widzeniem z bliży), co sprawia że moc szkieł minusowych może się zmniejszyć. Innym przypadkiem wad wzroku jest astygmatyzm.

Tą wadę należy już bezwzględnie korygować od dzieciństwa, nawet jeśli objawia się w niewielkim stopniu, co zapobiega jej rozwojowi w dalszym czasie. Osoba dorosła otrzymuje z zalecenia lekarza szkła do korekcji stopniowej, które tylko w pewnym stopniu niwelują nieprawidłowe widzenie, tak by pacjent mógł się do nich przyzwyczaić. W przypadku stwierdzenia różnowzroczności, czyli jedno oko widzi inaczej niż drugie, należy także skorygować to odpowiednimi szkłami, jednak różnica między szkłami nie powinna być większa niż 3 dioptrie.